JEŠTĚR
Veterinární zákroky
- čipujeme
- odběry a biochemické vyšetření krve speciálně pro plazy
- RTG, USG a endoskopická vyšetření
- chirurgie
Řada zvířat trpí v důsledku nevhodného složení stravy a podmínek v teráriu – neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme.
BIOLOGIE
Ještěři (Sauria)
Biologie
Ještěrů žije na Zemi v současnosti asi 3000 druhů. Vyskytují se na souši i ve vodě. Tělo se přizpůsobilo prostředí, kde žijí (souš, voda, porosty) a dorůstají velikosti od několika cm (např. chameleoni rodu Rhampholeon) až několik metrů ( Varan komodský). Všechny druhy mají ocas, který slouží k udržení rovnováhy, pohyb nebo na obranu před nepřáteli. V případě nebezpečí mohou některé druhy oddělit část ocasu ( tzv. kaudální autotomie) a zmást tak protivníka.
Kůže
Tělo ještěrů je kryto šupinatou kůží. Některé druhy (chameleon, anolis) mají schopnost měnit barvy kůže. Slouží k maskování, zastrašování nebo k vzájemné komunikaci. Svlékaní kůže u ještěrů probíhá po částech, ne v jednom kuse, jako u hadů. Pro úspěšné svlečení je nutná dobrá kondice a dostatečná vlhkost zabraňující vysychání kůže. Zvláště důležité je to u mladých jedinců.
Pokud uvažujete o pořízení ještěra, měli byste si uvědomit, jak náročný bude chov jednotlivého druhu, jaké může dosáhnout velikosti a podle toho zařídit chovnou nádobu. Např. pro chov leguána Vám rozhodně nebude stačit terárium 1x1m, ze kterého mládě brzy vyroste. Terárium byste vždy již měli mít připravené a funkční ještě před příchodem jeho obyvatele. Informace je lepší čerpat z ověřených a renomovaných zdrojů, v dnešní době internetu je rádoby odborníkem kde kdo a mylných informací se kupujícímu často dostává i od obsluhy zverimexu. Pokud vybíráte zvíře, rozhodně nekupujte viditelně pohublé, apatické, i když Vám prodávající bude tvrdit, že je vše v pořádku a je to normální. Pokud si vyberete zvíře zdánlivě zdravé ze skupiny, kde se nějaké nemocné kusy vyskytuji, je vysoce pravděpodobné, že dříve nebo později onemocní také.
Nejčastější druhy chované u nás:
Leguán Zelený (Iguana iguana)
Rozšíření
Střední a Jižní Amerika: od Brazílie po Kostariku, Karibské ostrovy. Podruh iguana rhinolopha žije v Kostarice a Mexiku.
Charakteristika
Je to denní živočich. V přírodě žije na stromech v okolí vodních ploch. Velmi dobře šplhá i plave. Samci jsou teritoriální a k sobě nesnášenliví. Vyžaduje prostorné terárium s větvemi ke šplhání a s bazénem pro plavání. Teplota pro chov je ideální v rozmezí 27 – 30°C s lokální žárovkou s vyšší teplotou, potřebuje vysokou vlhkost vzduchu a zdroj ultrafialového záření. Dožívají se v zajetí přibližně 10 let, při dobré péči i déle.
Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)
Rozšíření
Madagaskar.
Charakteristika
U teraristů oblíbený a celkem nenáročný druh gekona. Terárium tropické a především vysoké s možností pro šplhání. Terárium vyhříváme na cca 27°C, lokálně pak na 33°C. V noci by teplota měla klesnout na 22°C. Vlhkost vzduchu: 80%. Důležité je UVA a UVB záření. Chová se v páru. Dožívá se až 10 let.
Agama vousatá (Pogona vitticeps)
Rozšíření
Austrálie
Charakteristika
Jeden z menších ještěrů. Obývá skalnaté pouštní prostředí, suchá travnatá místa a suché lesy. Dožívá se okolo 10 let.Nenáročný druh, oblíbený u chovatelů. Terárium připravíme pouštního typu. Pro skupinku 3 samic a 1 samce je vhodné terárium o rozměrech 150x80x80cm / délka x výška x šířka. Důležité je dobré osvětlení a UV záření. Terárium vyhříváme na cca 25°C, lokálně pak na 55 – 65°C. V noci může teplota klesnout i na 15°C. Teplota u mláďat do 6 měsíců se nesmí výrazně snížit, proto do terária umístíme topný kámen.
Agama kočinčinská (Physignathus cocincinus)
Rozšíření
Jihovýchodní Asie, Indie.
Charakteristika
Jsou to denní zvířata. Dožívající se více než 10 let. Ideální chovná skupina je složena ze 2 – 3 samic a 1 samce, což vyžaduje terárium jehož minimální rozměry jsou 1x1x1,5 m. Nezbytností je velká nádrž s vodou a spleť větví po celém prostoru. Na zem zvířata slézají pouze příležitostně např. při koupání. Pro udržení vysoké vlhkosti je třeba časté rosení. Živé rostliny moc vhodné nejsou, vzhledem k váze zvířat. Velice důležité jsou 2 až 3 silné žárovky, protože agamy se rády sluní a ohřívají. Teplotu udržujeme na 25 – 30°C v noci postačí teplota pokojová, cca 20°C. Agamy velice rádi skáčou, a proto někdy mají období, kdy dospělý jedinec dokáže skákat i pár hodin stále dokola. Potom nezbývá, než sklo překrýt nějakou tkaninou nebo přemýšlet o větším teráriu.
Chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus)
Rozšíření
Jemen a jihozápad Saudské Arábie.
Charakteristika
Má vysokou přilbu (až 8 cm) a výrazný hrdelní hřeben. Jsou krátkověcí, dožívají se pouze 5 let. I když je jedením z nejméně náročných druhů chameleónů, i přesto je vhodné využít zkušenosti s chovem terarijních zvířat.. Jejich pořízení je dobré uvážit vzhledem k náchylnosti k nemocem, rachitis (křivici) aj. Pro chov je ideální prostorné terárium, v něm chováme několik samic a maximálně jednoho samce. Pro trio chameleonů je zapotřebí minimálně 120x60x60cm s dostatkem větví a odpočívadel, aby se samice mohli "schovat" před samcem. Samci jsou k sobě velmi nesnášenliví. Terárium pro jednu samici by mělo mít minimálně 40x60x40cm ( přičemž 60cm je výška).
Do terária umístíme větve pro šplhání, na dno rašelinu (pomůže nám udržovat vyšší vlhkost v teráriu) písek moc vhodný není. Udržujeme vyšší teplotu, lokálně vyhříváme na 38 – 45°C s tím, že u dna terária by mělo být 20 – 24°C, aby se chameleón mohl ochladit. nejsou proto vůbec vhodné topné kameny, kabely, rohože apod.!!!. Pozor na přehřátí obzvlášť v létě, dlouhodobé teploty nad 35°C v celém terariu mohou chameleóna i zabít! V noci teplotu snížíme na 22°C. Pravidelně rosíme neboť pijí vodu z listů rostlin.
Chameleóni se v nebezpečí nebo při podráždění nafukují a roztahují mohutný lalok na krku, což slouží jako zastrašovací manévr. Samci jsou větší než samice. Dle nálady a podmínek mohou měnit své zbarvení od citrónově žluté po tmavě zelenou. Samci mohou i s ocasem měřit až 65 cm.
Nemocný chameleon má barvu smetanovou – do běla, stresovaný pak hnědou až černou.
Gekončík noční (Eublepharis macularius)
Rozšíření
Asie, Afghanistán, Pakistán, západní Indie, Írák, Írán.
Charakteristika
Obývají suché křovinaté, stepní až polopouštní lokality. Aktivní jsou především v podvečer a v noci. Terárium vyhříváme na cca 22 – 27°C, lokálně pak na 38 – 50°C. V noci může teplota klesnout i na 16°C.
Terárium pro 2 až 3 jedince postačí o rozměrech 60x40x30cm, samotnému postačí terárium cca 50x30x30cm s dostatečným množstvím úkrytů a miskou vody. I když se jedná převážně o nočního tvora je zapotřebí výhřevného místa, protože i přes den se rádi sluní. Jako podklad se hodí pouštní písek, písek smíchaný s rašelinou.
Před zhasnutím terárium rosíme gekončíci rádi olizují kapky vody z kamenů, stěn, listů rostlin aj. Neradi pijí z misky, ta jim slouží v době svlékání jako "pomoc".
Mladé gekončíky rosíme minimálně 3 krát denně. UVB osvětlení není u těchto ještěrů potřené. Při pořizování více kusů musíme dát pozor na to, aby byli přibližně stejně velcí, jinak větší jedinec může zabít jedince menší, příp. je může napadat, nepouštět k potravě apod. Nikdy také nechováme dva samce v malém teráriu, je to možné pouze v teráriích o základně minimálně 100x50cm. Terárium vybavíme dostatkem skrýší, tak si každý samec vytyčí své teritorium a chov bude bezproblémový. Pro minimálně 5 samic lze užít dva samce.
Gekončíci noční jsou vhodní pro začínající teraristy jelikož nepotřebují zdroj UVB záření, postačí jim menší terárium, dají se snadno a poměrně levně sehnat a jsou schopni absorbovat lecjakou začátečnickou chybu.
CHOV
Není snadný je potřeba dodržovat světelné podmínky, dále požadavky na teplo a relativní vlhkost. Vždy je důležité, zjistit si u konkrétního druhu jeho nároky na stravu, prostor, osvětlení, topení a další nutné vybavení a hlavně celkové uspořádán terária. Stromové druhy vyžadují terárium o menší ploše, ale dostatečné výšce, pozemním stačí terárium nízké, ale s dostatečnou plochou. Vždy bychom měli v teráriu zajistit několik teplotních zón, aby si Váš ještěr mohl kdykoliv vybrat místo s teplotou, která mu momentálně vyhovuje. Pokud by teplota v teráriu přesáhla únosnou mez a zvíře by si nemohlo najít koutek s nižší teplotou, snadno by mohlo dojít k přehřátí a úhynu. Nedostatečné vytápění pro změnu může vést k podchlazení, snížení aktivity a metabolismu. Důležité je větrání, nesmí však být průvan. Některé druhy také vyžadují pravidelné rosení nebo mlhování terária, u vodních druhů samozřejmě dostatečnou nádrž s vodou. Součástí terária by měly být i rostliny a větve pro šplhání, odpovídající přirozenému biotopu daného druhu.
POZOR: Pro všechny druhy platí, že pro správnou funkci metabolismu je nutný zdroj UV záření. Sebelepší zářivka nenahradí sluneční záření, proto je ideální umožnit Vašemu chovanci slunění. Nestačí však přemístit terárium k oknu, nebo skleněné terárium umístit ven, neboť sklo účinné složky UV záření pohlcuje. Pro tento účel jsou dostupná síťová venkovní terária, kam můžeme ještěra v teplých dnech umístit. Pozor však na přehřátí, vždy by v takovém teráriu měl být stinný úkryt.
Leguán zelený:
Pohlavně dospívají po 3 letech. Pro odchov je důležité umístit v teráriu vhodnou dutinu (budku) nebo vytvořit podzemní noru, do které pak samice naklade cca 50 vajec. Inkubace trvá 2-4 měsíce.
Felsuma madagaskarská:
Samice klade až několikrát do roka dvě vejce. Inkubace trvá cca 60 dní.
Agama vousatá:
Pohlavní dospělosti dosahují okolo dvou let. Samička klade až 4 snůšky za rok o 10 – 28 vejcích do děr v mírně vlhkém písku, načež celou snůšku "zahrabe". Inkubační teplota pro vejce je 26 – 32°C. Při dlouhodobých vyšších teplotách hrozí úhyn zárodků. Inkubujeme v krabičkách s asi 2cm vrstvou vermikulitu, příp. perlitu.
Při pořizování více kusů mláďat je nutné kontrolovat pohlaví. Pozor dáváme na to, aby se nám v teráriu nesetkali dva samci, zde hrozí poměrně velké nebezpečí "krvavých soubojů". Dva samce lze chovat pouze ve velké chovné skupině v prostorném teráriu (10 a více samic a 2 samci). Snadno navyknou na lidský kontakt a vůči lidem nejsou agresivní, spíše naopak vyžadují naši pozornost či výlet po bytě, venku. V létě je pro ně velmi vhodné vybudovat letní sídlo, kde mohou být od jara do podzimu. Musí být vhodně zařízené ( možnost úkrytu do stínu, mělké jezírko, možnost slunění,.... ) a také chráněné před dravými ptáky, drůbeží či kočkami.
Jde o ještěry, kteří jsou velmi vhodní pro začínající teraristy, pořizovací náklady na terárium a vybavení jsou sice oproti některým jiným dražší, nicméně se jedná o jednorázovou investici, následná péče a krmení se pohybuje v řádu desítek korun měsíčně.
Agama kočinčinská:
Samci se liší větším hřebenem a zvětšenými štítky na spodní straně stehen. K rozmnožování v zajetí dochází poměrně zřídka. Inkubace probíhá při teplotě 29 – 30°C. Vajec bývá 10 – 20, mladé se líhnou za 70 – 80 dní. Mláďata bývají dlouhá kolem 12 cm. Mají kulatou hlavičku s velkýma očima, jsou světlejší než jejich rodiče. Mláďata se živí drobným hmyzem.
Chameleon jemenský:
Samice dospívají v 6 až 7 měsících, samci o něco později. Samice snáší větší počet vajec (20 – 70ks) do vysoké vrstvy písku. Inkubace při teplotě 27-28°C trvá až půl roku, přičemž vejce během inkubace zvětšují svůj objem. Mláďat jsou velmi malá, rostou nestejnoměrně a je nutné větší jedince oddělovat od menších. Vyžadují vlhkost nad 70%. Jako krmivo přijímají drobným hmyz jako jsou mšice, nymfy cvrčků, octomilky a jiné.
Gekončík noční:
Samice klade několikrát do roka po dvou vejcích. Mláďata se líhnou za 45 – 50 dnů a jsou odlišně zbarvená než dospělí jedinci. Dospívají po dosažení jednoho roku. V teráriu je důležité mít pro samice připravenu krabičku s neustále vlhkým substrátem (kokosová drť, rašeliník, rašelina, mech,... ). Jinak jsou vejce nakladena nevhodně a může dojít k jejich zplesnivění, zastavení vývoje zárodku nebo dokonce zadržení vajec v těle samice. Pro vejce je inkubační teplota 30°C s rozdílem 2°C.
VÝŽIVA
Leguán zelený
Je to býložravec. Pro dobrý růst a prospívání je důležitá pestrost podávané potravy.Pro náhled podrobného leguáního jídelníčku klikněte sem
Felsuma madagaskarská
Všežravec - hmyz, sladké ovoce, tvaroh, kojenecká výživa
Agama vousatá
Je to všežravec konzumující především hmyz, pavoukovce, malé hlodavce a ještěrky. Důležitou složkou potravy jsou pro ně květy a plody rostlin. Hmyz loví na zemi i na stromech. Dále je důležité zajistit přísun vitamínů AD3, to platí zejména v případech, kde chybí kvalitní UVB osvětlení, příp. vyhřívání se ještěrů na přímém slunci.
Agama kočinčinská
Různé druhy hmyzu, holátka myší, ryby, sarančata jim moc nechutnají. Zelené potravy se dotknou jen velmi zřídka. Důležitou složkou potravy jsou vápník a minerály.
Chameleon jemenský
Chameleón jemenský je velice žravý. Základem potravy jsou různé druhy živého hmyzu (cvrčci, mouchy, šváby nebo sarančata), přidáváme zelené části rostlin sladké ovoce, drcené skořápky. Nezbytný je přísun vitamínů a minerálů .
Gekončík noční
Všežravec - hmyz (mouční červi, cvrčci, sarančata, šváby, holátka), v dospělosti - myšátka, smýkaný hmyz, sladké ovoce.
PREVENCE
Pokud uvažujete o pořízení ještěra, měli byste si uvědomit, jak náročný bude chov jednotlivého druhu, jaké může dosáhnout velikosti a podle toho zařídit chovnou nádobu. Např. pro chov leguána Vám rozhodně nebude stačit terárium 1x1m, ze kterého mládě brzy vyroste. V příliš malém teráriu je vysoká pravděpodobnost zranění zvířete, nemluvě o stresu, který zvíře ve stísněných podmínkách prožívá. Ideální ale není ani příliš velké terárium pro drobné druhy. Např. pro 5 - 7cm velké felsumky dostačuje nádoba o velikosti cca 30x 40x30cm. Ve větším se jim obtížně loví živá potrava a můžou tak hladovět. Terárium byste vždy již měli mít připravené a funkční ještě před příchodem jeho obyvatele. Informace je lepší čerpat z ověřených a renomovaných zdrojů, v dnešní době internetu je rádoby odborníkem kde kdo a mylných informací se kupujícímu často bohužel dostává i od obsluhy zverimexu. Pokud vybíráte zvíře, rozhodně nekupujte viditelně pohublé, apatické, i když Vám prodávající bude tvrdit, že je vše v pořádku a je to normální. Pokud si vyberete zvíře zdánlivě zdravé ze skupiny, kde se nějaké nemocné kusy vyskytuji, je vysoce pravděpodobné, že dříve nebo později onemocní také.
Doporučujeme co nejdříve po nákupu navštívit veterináře, zvíře klinicky vyšetřit, vyšetřit trus na přítomnost parazitů a následně odčervit. Odčervení by se poté mělo provádět v pravidelných intervalech. Je možné provést biochemické vyšetření krve, kdy můžeme včas odhalit závažné poruchy metabolismu.
Důležité body
- základem zdraví je správná a kvalitní výživa, kvalitní zdroj UV záření a vhodné chovné podmínky
- vybírejte pouze viditelně zdravá, čilá zvířata v dobrém výživném stavu, nejlépe je poradit se se zkušeným chovatelem
- pravidelně odčervujte, při příchodu nového zvířete by to měl být jeden z prvních kroků
- nově příchozí zvíře do skupiny vždy umístěte do karantény, než jej spojíte s ostatními
NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ
Zadržení vajec - příčinou mohou být různé infekce, strůsty ve vejcovodu, velká či patologicky změněná vejce, málo Ca , stres a nebo převoz. Častou příčinou bývá, že samice nemá v prostoru terária vhodné místo pro nakladení vajec.
Parazitózy - Vnitřní (červi, kokcidie) i vnější (různí roztoči na kůži a pod šupinami). Vhodné vyhledat veterinárního lékaře a při silné invazi vyasanovat celé terárium. Doporučujeme plazy pravidelně odčervovat( poprvé při příchodu nového kusu), případně vyšetřit trus na výskyt parazitů. Průjmy vyvolané parazity mohou vést k závažným problémům, jako např. výhřez kloaky u agamy (viz. galerie) nebo požírání nestravitelného materiálu (písek, štěrk nebo jiný terarijní materiál), které následně vede k ucpání trávícího traktu.
Salmonelóza - příznaky žíznivost, apatie, anorexie, průjem, slábnutí. Pozor u tohoto onemocnění je vysoká úmrtnost.
Bakteriální choroby - nejběžnější jsou v dutině ústní a k propuknutí většinou vede oslabení zvířete např. průjmy, nevyhovující stravou( foto mládětě leguána), napadení parazity, zraněním. Dále se projevují různými kožními infekcemi či abscesy.
Metabolické poruchy - poruchy vývoje různé deformace kostí a těla v důsledku nedostatku vitamínu D a vápníku, je nezbytné dodržovat správnou výživu a také důležité sluneční spektrum UVB a UVA záření.
Dna - ukládání krystalků kyseliny močové k kloubech a tím zhoršená a bolestivá pohyblivost kloubů. Příčinou bývá překrmování zvířete bílkovinami.