Jedete se svým pejskem, kočkou či jiným zvířetem do zahraničí? Nebo chcete mít jistotu, že v případě nalezení dostanete vašeho mazlíka rychle zpět? Pak je načase zvolit čipování.
Co získáte čipováním
- Díky čipu lze nalezené zvíře okamžitě identifikovat. Čtečku čipů má k dispozici jak policie, tak veterináři. A díky registru se nalezené zvíře vrátí do svého domova.
- Pokud chcete se psem, kočkou či jiným zvířetem cestovat do zemí EU, je čipování a pas povinností. V opačném případě se vystavujete riziku postihu.
- Čipovat lze téměř jakákoli zvířata.
Jak čip vypadá
Čip je malá tyčinka připomínající zrnko rýže. Čip je dlouhý 1 cm a široký 1 mm. Obsahuje jedinečný kód, který lze identifikovat pomocí speciální čtečky čipů. Tu má k dispozici policie a veterináři.
Jak probíhá čipování
Čip se vkládá hned pod dezinfikovanou kůži, na levou stranu krku. Aplikace je jednorázová a velmi rychlá, takže si jí zvíře ani nevšimne.
Umístění čipu testuji pomocí kontrolní čtečky čipů.
Čipování je bezpečné a dosud nebyly zaznamenány žádné výrazné nežádoucí reakce. Oproti zastaralé metodě tetování je výrazně rychlejší a bezbolestnější.
K čemu je pas zvířete
Zvířecí pas obsahuje jméno zvířete, údaje o čipu a majiteli zvířete. Pas platí ve všech zemích EU a je označen kódem země (CZ) a číslem přiděleným Státní veterinární správou.
Pas zvířeti umožňuje cestovat do zemí EU, ale slouží také jako očkovací průkaz. Vždy tak máte po ruce doklad o tom, že zvíře bylo očkováno, odčerveno a že je zdravé.