+420 777 553 220

+420 495 532 233

Pondělí - Úterý
08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek - Pátek
08:00 - 18:00
Sobota Neděle Svátky 09:00 - 16:00

KRÁLÍK

Veterinární zákroky

  • vakcinace
  • instruktáž o správné výživě a podmínkách chovu
  • hematologické a biochemické vyšetření krve – výsledky máme do 20minut!!!
  • veškeré chirurgické zákroky provádíme v inhalační anestezii směsi O2 a isofluranu s náležitým monitoringem tj. měření tlaku, prokysličení tkání
  • bez krátké inhalační anestezie není možné provádět důkladné vyšetření zubů, u neklidných pacientů ji doporučujeme kvůli snížení stresu i pro odběry krve kastrace !!!
  • kastrace samic se doporučuje z důvodu značného rizika výskytů zánětu a nádorů dělohy.
  • léčba abscesů čelisti nejmodernějšími metodami tohoto velmi závažného onemocnění – pomocí kostního cementu s GMC

NOVINKA!!! speciální vybavení pro stomatologická ošetření králíků

DŮLEŽITÉ – správné složení stravy je základem zdraví, nezapomínejte dávat kvalitní seno, větve ovocných stromů na okus a jen okrajově přidávejte pamlsky a granule. Špatné složení stravy vede k nedostatečnému obroušení zubů, jejich přerůstání a zánětům čelisti a dále zažívacím obtížím.

Zajímavé případy: diagnostikovali jsme encephalitozoonozu tj. onemocnění parazitárního původu přenosné i na člověka kalciurie myáza

Pracujeme na tom...

Pracujeme na tom...

VÝŽIVA

Nevhodná strava je nejčastější příčinou onemocnění u pet králíčků.

Špatná výživa se může podílet na onemocněních zažívacího traktu, obezitě, onemocnění jater, močového aparátu a zubů. Z nemocí zažívacího ústrojí se jedná např. o dloudobě měkkou stolici, zástavu činnosti žaludku či střev či hromadění toxických látek ve střevě a jejich přestup do krve (tzv. enterotoxémie).

Králíci jsou býložravci, kteří se specializují na rostliny, jež jsou pro mnoho jiných druhů zvířat nestravitelné. Jejich slepé střevo tvoří 40% celkového objemu zažívacího systému. Prostřednictvím mikrobiální fermentace ve slepém střevě a zpětném pojídání tam vzniklých měkkých bobků, tzv. cecotrofů, je králík schopen využít až 80% bílkovin ve stravě a dále vytvořit nenasycené mastné kyseliny a vitamíny (zejména B a K). Pomocí tohoto systému je králík schopen přijmout velký objem potravy a současně i rychle vyloučit nestravitelné části. Křehkou rovnováhu tohoto systému, zejména rozmanitou mikroflóru slepého střeva, může ale snadno narušit celé spektrum dietních faktorů. Strava s nízkým obsahem vlákniny a/nebo vysokým obsahem škrobů, bílkovin nebo tuků může způsobit onemocnění zažívacího traktu s potenciálně až smrtelnými následky.

Králík má jedinečně uzpůsobený chrup k životu býložravce, jehož potravy způsobuje rychlé obroušení zubů. Všechny jeho zuby rostou po celý jeho život rychlostí cca 3mm/týden. Hrubá strava je základem pro pravidelné obrušování zubů. Potrava, která zuby neobrušuje, vede k přerůstání jak korunek, tak kořenů zubů, což vyvolává velmi závažné problémy.

!!! Granule vyráběně pro výživu králíků chovaných na maso nebo kůži je absolutně nevhodná jako kompletní strava pro pet králíčka. U farmových chovu králíků se totiž počítá s rychlým růstem a jen s velmi krátkou dobou jejich života. Proto je jejich strava obsahuje nadměrně vysoký obsah škrobu (zejména zrnin) a bílkovin a k tomu málo vlákniny. Současně je tím snížen objem stravy, proto ani nedochází k patřičnému opotřebení chrupu.

Proto je nutné při krmení granulemi používat výhradně granule určené pro pet králíčky!

Doporučená strava pro králíčka jakékoliv věku je trvalý přístup k neomezenému množství travního sena (směska trav, bojínek, luční tráva, oves) a k tomu minimálně 1 hrnek zelených listů na 1kg hmotnosti denně. Tato směs zeleného by se měla skládat alespoň ze 3 různých druhů.

Jestliže nemáme travní seno, můžeme ho nahradit sušenou vojtěškou. Ta má však vyšší obsah bílkovin a kalorií a může způsobit mírné zažívací obtíže.

Jako zelené krmení je vhodná kapusta, listy petržele, pampeliška, čekanky, hořčice, římského salátu a bazalky.

K doplnění stravy můžete denně v malých dávkách přidávat potraviny s vysokým obsahem vlákniny jako jsou hrušky, broskve, jablka, červená nebo zelená paprika, mango, papája, ananas, lusky hrášku (ne samotný hrášek) a růžičkovou kapustu.

Nepřidávejte žádné luštěniny ani zrniny z důvodu vysokého obsahu škrobu.

Rovněž tak nedávejte banány ani hroznové víno, protože odlákají králíka od příjmu vhodnější potravy.

Králíčkovi nedávejte žádné koláče, chléb či jiné pečivo, raději jako svačinku mu dejte broskvi, hruško nebo jablko.

Skutečně „přírodní“ strava má pro králíka spoustu výhod:

  • správné obrušování zubů
  • mentální stimulace, která předchází destruktivnímu chování jako je tahání či kousání předmětů v domácnosti
  • udržení správné hmotnosti
  • správná funkce zažívacího systému

Dále by měl mít k dispozici vodu (v těžké misce nebo kapkové napaječce). Králík na „přírodní“ stravě potřebuje jen velmi málo vody, protože má velké množství tekutiny ve stravě.

Pracujeme na tom...

Pracujeme na tom...

Otevírací doba

Pondělí 08:00 - 18:00
Úterý 08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 16:00
Neděle 09:00 - 16:00
Svátky 09:00 - 16:00

Adresa

Veterinární klinika

Medkova 1723/6
Hradec Králové 50002

tel. +420 495 532 233
tel. +420 777 553 220

Partner