+420 777 553 220

+420 495 532 233

Pondělí - Úterý
08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek - Pátek
08:00 - 18:00
Sobota Neděle Svátky 09:00 - 16:00

KOČKA

Veterinární zákroky

  • krevní skupinu Vaší kočky určíme do 20 min. po odběru (test Rapidvet)
  • poradna pro poruchy chování ( zejména nečistotnost, agresivita)
  • vyšetření srdce na HCM sonograficky a DNA testy
  • vysoký krevní tlak je častou příčinou oslepnutí starších koček, tak si ho u nás nechte změřit
  • čipování, vystavení pasu, vakcinace – používáme špičkové vakcíny zn. Purevax, kde není riziko postvakcinačních nádorů odkaz vakc.
  • vyšetření krve hematologické( do 5 min), biochemické( do 20 min) a testy FeLV/FIV (test Idexx Snap – do 15min)
  • komplexní chirurgické zákroky včetně zevní fixace zlomenin
  • endoskopie u koček

Pracujeme podle principu cat friendly practice, tj. praxe přátelská pro kočky

  • máme v ordinaci šplhadlo a různé hračky pro kočky
  • šetrným zacházením snižujeme stres (např. omezujeme hlasitost zvuků a minimalizujeme pohyb osob v ambulanci, veškerý personál je školen tak, aby se omezil stres u koček)
  • aplikujeme kočičí feromony, zejména při hospitalizaci
  • používáme speciální fixační tašky, pro vyloženě divoké kočky i fixační klec
  • kočičí školku – nejen pro naše klienty – při zájmu pište na náš e-mail nebo odkaz - chci se objednat? Program školky???
  • Kočky jsou velmi citlivá stvoření a 75% takzvaných problémů vyvolává určitý problém v jejich prostředí, na který ony jen reagují. A čím dříve přijdete, tím větší šance je na vyléčení duše Vaší kočičky.
  • poradíme Vám s výběrem plemene
Vždy, kdy je to možné, tak prosím využijte možnost objednání, abychom se Vaší kočičce mohli dostatečně věnovat!!!

BIOLOGIE

Kočkovitých šelem je velmi mnoho. Nejrozšířenějším společníkem jsou domestikované kočky – kočka domácí – Felis silvestris f. catus. Mezi kočkami najdeme mnoho plemen, mezi nimiž si vyberou i lidé s alergií na kočičí srst. K dětem jsou nejvhodnější plemena koček klidného charakteru. Zejména kočky perské a britské. Jednotlivá plemena jsou uznána asociací FIFe, případně jinou asociací. Nyní existují tři základní typy koček: zavalitý typ ve spojení s kulatou hlavou (perská kočka), svalnatý typ (mainská kočka), útlý = tzv. orientální ve spojení s protáhlou hlavou (siamské kočky).

Společníkem pro vás bude po dobu 12 – 18 let. Některé kočky se mohou dožít i více let. Vše záleží na péči, kterou jste ochotni jim věnovat. Hmotnost koček je závislá na chovaném plemeni.

Kočky jsou predátoři. V měkkých prstních polštářcích se skrývají zatahovatelné drápky. Díky nim a mrštnosti je kočka tichý lovec. Na přední noze se nachází pět prstů, na zadních pouze prsty čtyři. Úspěšnému lovu napomáhá pružné svalnaté tělo, výborný zrak, sluch i čich. Na jazyku mají drobné bodlinky a pomáhají si tak při hygieně, hlavně v péči o srst. Srst koček je asi 3 x hustší než srst psů. Existují plemena krátkosrstá, dlouhosrstá, ale i s mutacemi např. zvlněná nebo bezsrstá. Zbarvení srsti je ovlivněno geneticky a dnes je známo na 235 variant zbarvení kočky domácí. Díky vynikajícím smyslům jsou schopny se dokonale orientovat ve venkovním prostředí. Pokud se venkovní kočky někde zdrží, pak věřte, že cestu domů naleznou, mají svůj terén celkem dobře zmapovaný. Nejvíce jim pobyt venku znemožňují neočekávané okolnosti (městský provoz, ohňostroj). Domácí kočky je třeba vpouštět na zahradu jen pod dohledem, ty své teritorium už tak prozkoumané nemají. Pokud se vaše kočka ráda toulá, vybavte ji identifikací (pouzdrem či plíškem s adresou nebo čipem). Odkaz na obojky dle hmotnosti – viz. e-shop.

CHOV

Ať už jde o kočku venkovní či domácí, je mylné domnívat se, že kočka je samotář. Ideální je chovat kočky v počtu 1 – 3. Velikost teritoria pro kočku je zhruba 50 – 70 m2, pro kocoura 70 – 100m2. Česáním a hlazením srsti jim nahrazujeme mateřskou péči, čímž se kočky stávají pozornými společníky.

Odstav koťat je vhodné provádět kolem 10 týdne. U ušlechtilých koček se doporučuje až 13-tý týden. V tomto období má již od matky naučené základní sociální návyky. Při brzkém odstavu nestihne kotě projít správnou socializací a může si do budoucna přinést některé z poruch chování. Správně odstavené kotě si přineseme domů až po základní vakcinaci. A umístíme jej v jedné místnosti bytu. První očkování by mělo být provedeno chovatelem v 8 týdnu věku a zhruba po týdnu je vhodné si koťátko odnést od chovatele domů. Vyhnete se tím nadměrnému stresu koťat z očkování a zároveň ze stěhování. U chovatele si také vždy prohlédněte prostředí, ze kterého váš mazlíček pochází. Ze soucitu se také vyhněte „zachraňování“ frkajících a nejmenších koťat, takováto koťata mají sníženou imunitu a byla by pro vás v budoucnu spíše přítěží, než-li radostí. Do místnosti, kam koťátko umístíte, pořiďte záchodek, misku s vodou a krmením. Dopřejeme mu čas, aby si samo šlo prozkoumat své území. Postupně jej budeme navykat na chod domácnosti i další členy rodiny. V případě koček chovaných ve větším počtu si kočky mezi sebou vytvoří pevné vazby, které jim vydrží po celý život, takovýto svazek chovají i k člověku. Získání toho svazku má i svá úskalí, některé kočky k sobě najdou cestu hned, jakmile je spolu seznámíte, některým to bude trvat i roky. Kočky se mohou seznámit i s domácími mazlíčky, včetně psa i papoušků, takovéto přivykání chce ale dostatek času. Nejlepší je pomalu přivykat kočku na území sbližovatele, a to nejlépe v přepravce, kam ji umístíme i neodolatelný pamlsek, aby si zážitek spojila s pozitivním vjemem. Poté kočku zase odneseme a vypustíme do jedné místnosti. Po čase si kočka přivykne pachu a bude možné ji pomalu vpouštět do místnosti.

K zabavení vaší kočky se hodí hračky, dbejte na to, aby byly v každém případě bezpečné. Můžeme doporučit různé druhy hraček, mezi kterými si vybere i vaše kočka. Více najdete na našem e-shopu.

K obrušování drápků na předních nohou se hodí pořídit škrabadla, na zadních nohou si kočka drápky okusuje. Pokud kočce nemůžete poskytnout dostatek škrabacích míst, pak se musí drápky zastřihovat. Při stříhání drápku je třeba postupovat opatrně, aby nebyla poškozena živá tkáň.

Pro péči o srst vašeho mazlíčka je třeba si pořídit kvalitní kartáče a šampony dle typu srsti. Zeptejte se chovatele, který typ by vám doporučoval, má již nemálo zkušeností. K česání i koupání je dobré učit kotě již od mala, a to vždy za odměnu. Dbejte na to, aby se při koupání kočce voda nedostala do očí, uší a do tlamy.

Domácí kočičí toalety by měli být umístěny na klidných místech v počtu koček s 1 či 2 navíc. Výkaly je třeba odstraňovat denně a celý substrát 1x týdně. Vaše kočka se smradlavému záchodku vyhne velkým obloukem a pak hrozí, že svoji potřebu udělá jinde, čímž jí nutíte do i pro ni nežádoucího chování. K substrátu se hodí vysoce absorbční materiály, pohlcující pach a co nejméně prašné. Na trhu jsou různé typy, záleží jen na vaší kočce, který jí bude vyhovovat.

Venkovní kočky konají svoji potřebu na místech, která se jim dobře zahrabávají. Čerstvě nakypřený záhonek je pro ně neodolatelný. POZOR!!! Vaši sklizeň ze zahrádky je třeba před konzumací vždy omýt.

Přeprava ať už k veterináři nebo na výstavu nesmí být pro kočku stresující. Pořiďte adekvátní přepravku vzhledem k velikosti chovaného plemene. Zároveň dbejte, aby byla dostatečně vysoká, a aby se dala dobře otvírat a omývat. Kočku by z ní mělo být snadné vyjmout. V pohodlné přepravce by měla kočka mít možnost i sedět. Náhradním řešením mohou být také postroje, i ty vybírejte důkladně dle velikosti. Možnosti postrojů a přepravek pro kočky najdete na našem e-shopu.

Pokud chcete vědět více o chovu koček, nebo toužíte spřátelit vaši kočku s novými kamarády, přijde se podívat na naši kočičí školku. Více informací najdete na našich stránkách.

Rozmnožování

Intenzita říje se liší dle plemene. V průměru kočka pohlavně dospívá mezi 5 – 10 měsícem a říje u ní trvá zhruba 7 dní. Její růst však trvá do 12 měsíce v závislosti na plemeni. Při říji se u koček objevují hlasové projevy. Orientální plemena vydávají dokonce zvuk podobný dětskému pláči. Jiná plemena jsou zase velmi tichá. Vhodná doba k nakrytí je kolem 16 měsíce stáří kočky v závislosti na frekvenci a intenzitě říje. Kočka se chová neklidně, vydává hlasité zvuky, převaluje se, taková pozornost si proto žádá přítomnost kocoura. Kočka má tzv. provokovanou ovulaci a dochází k ní při dráždění pohlavních cest pyjem samce, na němž jsou umístěny háčky. Při páření samec na kočku „naskočí“ a zakousne se jí do zátylku. Po skončení páření kočka samce drsně odstrčí někdy jej i poznamená drápy. U venkovních koček tak může dojít k tzv. superfetaci – narození koťat v jednom vrhu od různých otců. Říji spouštějí mnohé vlivy, přítomnost nevykastrovaného kocoura, prodlužování světelného dne a oteplování. Interval mezi říjemi je kolem 3 týdnů pokud nedojde k ovulaci, jestliže k ovulaci došlo, ale kočka nezabřezla, je interval 7 týdnů. Bez přítomnosti kocoura bude vaše domácí nevykastrovaná kočka vyžadovat vaší náklonnost téměř každý měsíc po celý rok. V říji kočky přestávají jíst, hubnou a stresují se. Náročnými opakovanými říjemi, hlavně v domácím prostředí, se může organismus kočky vyčerpat. Hormonálními výkyvy mohou vyvolat problémy s pohlavními orgány (záněty, cysty, srůsty aj.). Pokud nechcete mít kočku k plemenitbě, bude lepší ji vykastrovat.

Hormonální antikoncepce se doporučuje u koček, které chceme do chovu, ale zároveň nechceme, aby se vyčerpávala říjí. Existují formy pilulek či sirupů, avšak dlouhodobé podání může způsobit zánět dělohy, cukrovku, či nádory mléčné žlázy. Chirurgický zákrok, způsobující trvalou sterilizaci, se u koček nazývá ovariektomie (vyjmutí vaječníku) nebo ovariohysterektomie (vyjmutí vaječníků i s dělohou). Pro dočasnou sterilizaci koček lze využít, stejně jako u kocourů, podkožního implantátu (Suprelorin). Kastrace koček se provádějí kolem 6 měsíce věku v závislosti na individualitě pohlavní vyspělosti.

Kocouři jsou schopni rozmnožování již ve 4 – 5 měsíci v závislosti na plemeni. Pohlavní zralost (pubertu) dávají najevo „neposedným chováním“ a nejčastěji značkování močí. Vzevření kocoura poznáme i dle naběhlých lící pod spodními víčky, které se po vykastrování ztrácí. Kastrace musí být provedená včas, aby si kocour nežádoucí chování nevtiskl. Kastrace kocourů se tedy provádí při nástupu puberty mezi 5 – 12měsícem věku. U kocourů se chirurgický zákrok nazývá orchiektomie a slouží k trvalé sterilizaci kocoura. Lze také využít metod dočasných v podobě podkožních implantátů, které se musejí po 6 měsících obnovovat. Po skončení účinnost se krycí schopnost obnoví.

Po úspěšném nakrytí vás čeká nemálo povinností. Březost kočky trvá v průměru 65 dní. Za 2 – 3 týdny po krytí, se u kočky projeví mírné zabarvení struků a nedostaví se další říjové projevy. V 5 týdnu se pomalu zvětšuje dutina břišní a místo slabin se vyrovnává s dutinou břišní. Pro potvrzení gravidity lze provést sonografické vyšetření od 18. dne po krytí. Pro určení blížícího se termínu porodu doporučujeme měřit teplotu. Před porodem dochází k fyziologickému snížení teploty u kočky, to je na 37,5˚C (fyziologické rozmezí kočky je 38-39˚C). Porod začíná viditelnými vtahy břišního lisu a zhruba do 1 hodiny by mělo dojít k porodu prvního kotěte. Většina koček nepotřebuje při porodu asistenci, ale je dobré kontrolovat, zda-li je vše v pořádku, zvláště když jde o prvorodičku. Zeleno-hnědě zbarvené placenty kočky požírají, čímž si doplňují výživné živiny v ní obsažené. Pokud má kočka intenzivní stahy, a žádné kotě nejde ven, je třeba obrátit se na veterinárního lékaře. Po úspěšném porodu můžete vaší kočce podat hroznový cukr rozpuštěný ve vodě. Počty koťat ve vrhu jsou různé, v průměru bývá 4 – 6 koťat. Poslední se může narodit i s 12-ti hodinovým zpožděním. Porodní hmotnost je závislá na počtu plodů a je od 70 – 140 g, přičemž je třeba každodenní vážení, kdy by měla přirůst o 10 % hmotnosti. Za týden by tedy mělo být na dvojnásobné hmotnosti. Koťata se rodí hluchá, slepá, se sníženou termoregulací, proto je musíme mít v teplém a klidném prostředí. K příkrmu se hodí kvalitní mléčné náhražky. Více informací naleznete na našem e-shopu. Mléko kravské je pro kočky nevhodné, protože obsahuje hodně laktózy, která u koček působí projímavě. Při kojení matka masíruje bříška koťat, čímž stimuluje trávicí i močovou soustavu a veškeré sekrety požírá. Od 10. dne se začínají otvírat oční štěrbiny, a pomalu začínají prozkoumávat svět. Do 3 týdne věku většinu času prospí. Od 5 týdne je můžeme postupně přivykat na rušnější místa. Kolem 5 týdne jsou také připraveni pro hraní a dovádění s brášky a sestřičkami a samozřejmě s vámi.

Poporodní výtok je od tmavě rudého a postupně slábne do světle růžové a trvá zhruba 10 – 14 dní. V žádném případě by neměl zapáchat nebo být žluto-zelené barvy.

VÝŽIVA

Na trhu dnes existuje mnoho druhů krmení, pro různě věkové skupiny. Musíme dbát na dostatečnou kvalitu, která odpovídá i cenně. Kvalitní krmiva, ať už suchá či vlhká, obsahují dostatečné množství živočišných bílkovin, tuků, minerálií a vitamínů. Dnes již existují speciální krmiva vhodná pro hygienu zubů, dlouhosrsté kočky, sterilizované kočky aj. Nabídky vhodných krmiv pro vaši kočku naleznete na naše e-shopu.

Ke krmení se hodí misky se snadnou údržbou např. z keramiky, porcelánu, nerezu. Denně misky čistíme, aby se v nich nemnožily bakterie. Kočka je v základu masožravec a má vysoké požadavky na kvalitu bílkovin. Krmte kočku několikrát za den v malých dávkách, odpovídající její potřebě. Musí přijímat dostatek taurinu, argininu, kyseliny arachidonové a vitaminu A. Tyto látky nejsou schopny si sami vytvořit a musí je přijímat z potravy. Zvýšenou opatrnost při podávání vnitřností, zejména jater. Ty obsahují vysoký poměr vitaminů A, skupiny vitamínů B a železa. Nadbytek vitaminů A obsažených v játrech může způsobit problémy s kůží či očima, nebo poškodit nenarozené plody. Vařená potravina také podléhá rychle bakteriální kontaminaci, není proto vhodné její dlouhodobé setrvávání v krmné misce. Kočkám na jídelní lístek rozhodně nepatří sladké potraviny, kakao nebo kořeněné věci způsobující otravy vedoucí až k onemocnění ledvin. Při konzumaci kostí může dojít k poranění dutiny ústní. Veliký pozor také na některé domácí i zahradní rostliny. Při údržbě kožichu kočka spolyká velké množství chlupů. Požírání travního porostu ji pomáhá zbavit se smotků chlupů z žaludku dávením, a zároveň si doplňuje kyselinu listovou (vitamin. B9). Kyselina listová je ve zvýšené míře dobrá i pro vývoj plodů u březí kočky.

POZOR!!! Hlavně u dlouhosrstých koček, kdy smotky srsti dráždí stěnu žaludku. Je dobré preventivně i léčebně podávat pasty, které zamezují vzniku těchto smotků. Více na našem e-shopu.

Výživa kotěte od narození do 3 týdne je plněna mateřským mlékem. Při velkém počtu narozených koťat je možno použít kvalitních mléčných náhražek. Od 4 týdne se doporučuje přidávat namáčenou nebo suchou pevnou stravu. V tomto období je dobré koťata postupně navykat na používání toalety. Co se týče kravského mléka, musí být na něj kočka přivyklá již od kotěte. S věkem totiž kočky ztrácejí schopnost enzymů trávit laktózu, která by jim mohla způsobit trávicí potíže. Nejvíce se hodí mléka sterilizovaná (již bez laktózy) anebo využijte tzv. kočičích mlék. Mléko však nenahrazuje potřebu vody!!! K napájení se hodí čistá voda z misek či fontán. Některé kočky rádi vodu odstátou některé tekoucí. Můžete zkusit naši vodní napáječku – více na e-shopu.

V mladém věku je rychlý metabolismus náročný na živiny. Potřeba bílkovin je minimálně 35 %. Potřeba tuků je závislá na zátěži pro kočky aktivní je třeba kolem 20 % pro starší 7 %, jinak mají sklon k obezitě. Vláknina obsažená v krmivu slouží k zaplnění trávicího traktu, její obsah pro aktivní kočky by měl být nižší než 2 %, pro kočky se sklonem k tloustnutí zase vyšší zhruba 4 %.

Změna přichází až když je kočka březí nebo kojící, zde se potřeba energie násobí až 4krát a je třeba dbát na kvalitní energetická krmiva.

PREVENCE

Vakcinační schéma:

  • Od 8.týdnů věku – vakcinace: Panleukopenie, Komplex kočičí rýmy, Herpesviróza, Chlamydióza.
  • V 11 -12. týdnu věku – revakcinace: Panleukopenie, Komplex kočičí rýmy, Herpesviróza, Chlamydióza – poté revakcinace každoročně.
  • Ve 12 týdnu lze vakcinovat: Kočičí leukemii – POZOR! Pouze vytestovaná zvířata.!!! – revakcinace se provádí za 3 týdny a poté za rok.
  • Biocan B – borelióza – revakcinace za 3 týdny poté za rok.
  • Od 3. měsíců věku do 6.měsíců – Rabies = Vzteklina ( pro cestu do zahraničí).

Vakcinace a testování:

  1. Panleukopenie – je testována ve výkalech a zvratcích, kde přežívá virus i několik dní. Vakcinace se prvně provádí v 8 týdnech za 2-3 týdny revakcinace.Poté vakcinace za 2-3 roky.
  2. Kočicí rýma komplex: kaliciviru, rhinotracheitidy, herpesviróza + bakterie Chlamydie – vakcinace v 8týdnech, revakcinace v 11 – 12 týdnu poté každoročně.
  3. Infekční peritonitida, FIP – očkování je ve fázi výzkumu a lze je provádět jen u koček, které se ještě nesetkali s coronaviry. Coronaviry jsou v trávicím traktu běžně přítomné a jejich průkaz tak je velmi obtížný, neboť v ČR neexistuje test, který by prokázal, zda má kočka v sobě koronaviry "normální" nebo ty zmutované. Prokážeme jen to, že jsou v těle přítomny coronaviry, což ovšem nemusí znamenat, že kočka onemocní FIP.
  4. Kočičí AIDS, FIV – testování krve se provádí standardně u chovatelů ušlechtilých koček.
  5. Virová leukemie koček, FeLV – testování krevních vzorků. Záleží na odolnosti jedince zda-li dokáže s virem bojovat. Omezit stresování koček a dodržovat hygienu. Preventivně lze provést očkování u koček s negativním výsledkem.
  6. Vzteklina – vakcinace je povinná u koček při cestě do zahraničí. Její riziko hrozí zejména u hraničních měst se sousedními státy.
  7. Borelióza – zvíře lze vytestovat na hladinu protilátek. Existuje i očkování pro kočky, které se provádí ve věku 12.týdnů. Preventivně je doporučováno použití repelentů zabraňujících přisátí přenašečů.
  8. Salmonelóza a Campylobakterióza aj.- zásadou je dodržování hygieny.
  9. Plíseň koček – vakcinace preventivní i léčebná.
  10. Toxoplasmosa
    • možnost sérologického vyšetření koček i člověka na přítomnost protilátek. U koček lze také zjistit zda-li je ve fázi oněch 3 týdnů, kdy zrovna vylučuje cysty do prostředí. Těhotné ženy se mohou nechat vyšetřit u gynekologa na přítomnost protilátek v těle.
    • dodržování hygieny pro člověka – umývání zeleniny a ovoce ze zahrádky.
    • udržování kočičí toalety v čistotě – denní čištění a odstraňování výkalů (!NEPROVÁDÍ těhotné ženy!)
    • nepodávat kočce syrové maso – lze zamrazit na –20˚C minimálně po3 dny, nebo až po tepelné úpravě při 66˚C a více.
  11. Trichomonas foetus – je možné diagnostikovat z čerstvého trusu nebo ze stěru z konečníku. Diagnóza se provádí koprologickým vyšetřením nebo kultivací ze stěru při pokojové teplotě. Přenos na člověka zatím nebyl prokázán i přesto dodržujte hygienu.

Pravidelným dodržováním antiparazitických programů proti vnějším i vnitřním parazitům se vyhnete případnému vzniku nemocí a nežádoucím návštěvníkům ve vašem bytě.

Program odčervení:

U koťat doporučujeme odčervovat ve věku 2 týdnů spolu s matkou. Poté vždy po 2 týdnech do věku 3 měsíců. Od věku 3 měsíců do věku 6 měsíců provádíme odčervení po 1 měsíci. Poté zaleží, v jakém prostředí se bude vaše kočka vyskytovat. Pokud jde o kočku venkovní nebo máte-li malé děti, kde je riziko kontaminace parazity vysoké, pak doporučujeme odčervení po 3-4 měsících a to vždy jiným přípravkem. Antiparazitárních přípravků proti vnějším parazitům je dnes nepřeberné množství. Stačí jen vybrat ten, který bude vyhovovat vám i vaší kočce i způsobem podání. Existují pipetky, obojky nebo spreje. Některé mají likvidační účinek, některé i repelentní, které zabrání přisáti parazita.

K péči o dutinu ústní lze použít zubních kartáčků, ochucených zubních past nebo přímo látek zabraňujících mineralizaci zubního plaku obsažených např. ve speciálním krmivu. Viz.doporučení na našem e-shopu. K podpoře vyloučení nalízaných smotků srsti, tzv. trichobezoárů, se doporučuje podávat pasty např. Bezopet, Cat malt pastu aj. Pasty lze podávat přímo do dutiny ústní, nebo jimi potřít místa na tlapkách, kde si je kočka oblíže. Lze také podávat granulované krmivo proti trichobezoárům viz.e-shop.

Po kastraci je třeba přizpůsobit výživu pro sterilizované jedince.

Hygiena toalety, krmení, čistý vzduch a pravidelná výměna vody, to jsou činnosti na každý den, které vám pomohou předcházet vzniku onemocnění!!!

NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ

Příznaky, kterých je třeba si všímat:

  • snižující nebo zvyšující se kondice
  • výtoku z očí či z nosu, uší, pochvy
  • změna stravování (slintání, zvracení aj.) odmítání potravy déle než 2 dny
  • charakteru trusu nebo moči
  • viditelné třetí víčko
  • náhlá nečistotnost, pohybové obtíže
  • změny chování, apatie

Poranění:

  • abscesy, zlomeniny – zejména u venkovních kocourů
  • špatná hygiena – plstnatění srsti, tzv. akné ze špatné hygieny plastových misek – drobná zrnka podobná hlíně tvořící se na bradě

Otravy:

  • insekticidy - pyrethroidy používané v některých antiparazitárních obojcích, nátěrové či postřikové látky.
  • kakao – čokoláda – obsahují toxickou látku theobromin.
  • léky – např. paracetamol (acetaminophen) – látka obsažená lékách proti horečce či zánětu. Projevuje se zmodráním dásní.
  • rostliny – extrémně jedovatá je lilie, dále azalka, hrachor, vánoční hvězda, difenbachie, rododendron, primulka...
  • jedy proti hlodavcům a slimákům – pozření otráveného hlodavce nebo přímo jedu - arsenik, strychnin, thalium, warfarin.
  • nemrznoucí směsi do chladičů – fridex – pozření olízáním zasažené srsti.
  • alkohol, metylakoholy.
  • desinfekce, čistidla – olíznutí potřísněné srsti nebo z tlapek.

Většina otrav se projevuje slintání, zvracením, průjmem, křečemi, ztrátou koordinace následuje kóma až smrt.

Virové, bakteriální a plísňová onemocnění:

  • Kočičí mor (Panleukopénie) – je infekční onemocnění při němž dochází k selhání imunitního systému. Dalšími klinickými příznaky je horečka a onemocněním trávicího traktu (průjem a zvracení). Nefunkčnost imunitního systému má za následek náchylnost k dalším onemocněním.
  • Virová rhinotracheitis + Kaliciviróza– jde o onemocnění dýchacích cest projevující se jako nachlazení. Projevuje se horečkou, záněty očí a výtoku z nosu. Při silném průběhu může dojít až k zápalu plic a úhynu.
  • Infekční peritonitida (Feline Infectious Peritonitis, FIP) – je onemocnění způsobené virem (Coronavirus), který je běžně přítomný v prostředí kočky, pokud je kočka oslabena stresem, infekcí, pak virus mutuje a způsobuje u kočky onemocnění především trávicího traktu. Vždy končí smrtí.
  • Virus kočičí imunodeficience = „Kočičí AIDS“ (Feline Imunodeficiency Virus, FIV) – dlouhá léta je skrytý v těle kočky, stejně jako u člověka onemocnění AIDS. Může se projevit hubnutím, průjmy, horečkou a vznikem nádorů. K nakažení dochází při potyčkách a při krytí.
  • Kočičí leukóza = Kočičí leukémie (Feline Leukemia Virus, FeLV) – onemocnění snižuje obranyschopnost kočky a je smrtelné. K přenos dochází kontaktem s nemocným jedincem.
  • Vzteklina (Rabies) – mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Vždy končí smrtí.
  • Campylobakterióza, Salmonelóza – bakteriální kontaminace potravy přenosná i na člověka.
  • Dermatofytóza– kožní plíseň Microsporum canis – onemocnění se projevuje lysými místy na kůži za podpory stresu. U přenašečů je bez klinických příznaků. Člověk se nakazí nedostatečnou hygienou. Spóry plísní přežívají v prostředí i několik let. Chlamydióza – původcem je Chlamydophila felis (dříve Chlamydia psittaci)– přenášená volně žijícími ptáky. U koček způsobuje chronické onemocnění očí a cest dýchacích.
  • Tuberkulóza – způsobená bakteriemi rodu Mycobacterium sp.

Paraziti – protozoární onemocnění:

  • Toxoplazmóza – původcem je prvok Toxoplasma gondii. Člověk, hlodavci, jiní savci jsou mezihostitelem tohoto parazita. Kočky se nakazí pozřením cyst z masa (hlodavci) nebo kontaminovanou trávou obsahující cysty. Člověk se nakazí nedostatečnou hygienou a pozřením cyst např. na zelenině. Toxoplasmóza probíhá většinou bez zjevných příznaků a kočky jsou schopny ji přenášet jen 3 týdny, během nichž vylučují cysty. Po prodělání se u nich vytvoří imunita. U člověka se infekce projevuje slabými chřipkovými příznaky. Stejně jako kočka, tak i člověk, po setkání s toxoplasmózou získává imunitu. Pokud se žena před těhotenstvím setkala s kočkou, která vylučovala cysty, pak má již vytvořené protilátky a není proto důvod dávat v těhotenství kočku z domu.
  • Giardióza – původcem je Giardia intestinalis způsobuje průjmové onemocnění mladších koček nebo oslabených jedinců např. stresem. Onemocnění je přenosné na člověka.
  • Trichomonóza – původcem je Tetratrichomonas felistomae vyskytující se v dutině ústní
  • Izosporóza – onemocnění zejména koťat. Původcem jsou kokcidie Isospora felis a I. rivolta.
  • Dirofilarióza – způsobená Dirofilaria immitis - srdeční červ přenášený hmyzem, týká se zejména importovaných zvířat z jižní Evropy.
  • Trichomonas foetus – je onemocnění způsobené Trichomonas foetus – prvokem, který se vyskytuje u dobytka a způsobuje poruchy reprodukce. U koček způsobuje chronické průjmy. Nemocné kočky vylučují T.foetus do prostředí i několik měsíců.

Roztoči a hmyz

  • Blechy – až 80 % blech žije mimo kočku. Do srsti klade blecha vajíčka již po prvním nasátí krve. Poté vajíčka odpadávají do prostředí. Líhnutí vajíček trvá dle podmínek od 1 do 10 dnů. Ve stadiu kukly vydrží čekat i 2 roky než narazí na příznivého hostitele. Poté se vyklube a je schopna sát krev a dále se množit. Masivní invaze může způsobovat až chudokrevnost projevující se bledostí sliznic. Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí.
  • Zaklíštění – roztoč nejčastěji Ixodes ricinus, který má 8 nohou, číhající ve vysoké trávě, přináší i nebezpečí boreliózy nebo babesiózy – onemocnění, jež bývají i smrtelná.srsti je najdeme jako šedé korálky, které po dostatečném napití odpadávají a vydrží bez krve až 1,5 roku.
  • Ušní svrab – původcem je Otodectes cynotis – velmi častý u venkovních koček. Projevuje se zapáchající drolivou „kávovou sedlinou“ a svěděníušního boltce.
  • Notoedrový svrab – původcem je zákožka Notoedres cati
  • Cheyletielóza – původcem je Cheylettiella blakei – je onemocnění postihující i člověka projevující se silným svěděním se šupinkamisrsti zvířat.
  • Trombikulóza – původcem je sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis)
  • Čmelíci - Dermanyssus gallinae – mohou kočky chytit od holubů nebo slepic. Sají krev.
  • Všenky – Felicola subrostratus – jejich vajíčka se pevně nalepí na srst = tzv.hnidy,kde je také můžeme nalézt spoludospělými jedinci.

Helminti (Červi):

  • Motolice – nakažení pozřením syrového rybího masa, živých raků aj.
  • Tasemnice – Dipylidium caninum (tasemnice psí) – nejběžnější tasemnice u psa i kočky, přenašečem jsou blechy. Echinococcus multilocularis – mezihostitelem jsou hlodavci i člověk.
  • Taenia taeniaformis – kočka se nakazí pozřením malého hlodavce. Kolem srsti řitního otvoru najdeme články tasemnice, jež obsahují vajíčka. Jsou podobná bílým zrnkům rýže.
  • Hlístice
    • Toxocara cati (škrkavka kočičí) – nejběžnější střevní hlístice u koček
    • Toxascaris leonina (škrkavka šelmí)
    • Aelurostrongylus abstrusus – způsobuje plicní červivost koček
    • Trichuris vulpis (tenkohlavec liščí) – červi způsobující záněty slepého a tlustého střeva
    • Capillaria aerophila – napadá plíce

Další onemocnění zejméně ušlechtilých koček:

Vady očí a uší

  • např. Šilhavost – dědičně založené
  • PRA – progresivní retinální atrofie – je šeroslepost, dědičně založená – možno testování chovatelem
  • Záněty a poranění očí a uší – hluchota, othematom...

Vady kostry

  • plochý hrudník u koťat, dysplazie kyčle, luxace pately, zálomek ocasu, mnohoprstost = polydaktylie, obezita

Vady chrupu

  • FORL = felinní osteoklastické resorbtivní léze. Je velice časté onemocnění zubů, při kterém dochází k narušení kořenu zubu a tím k jeho vypadnutí. Dále se vyskytuje zubní kámen, záněty či nádorová bujení.

Vady močových cest

  • FeLUTD = soubor onemocnění močového traktu zahrnuje i onemocnění FIC (felinní idiopatická cystitida). Toto onemocnění postihuje kočky do 10let věku, a je způsobeno narušením ochranné vrstvy močového měchýře. Projevuje se bolestivostí a změnou chování vaší kočky. U kastrovaných kocourů i koček se zvyšuje predispozice pro vznik krystalků s následnou tvorbou močových kamenů. Vznik je ovlivněn především geneticky, psychickými i fyzickými vlivy, dále stravou a hormonálními změnami.

Vady pohlavních cest

  • zánět dělohy = pyometra, cysty, srůsty, FNI=felinní novorozenecká isoerythrolýza koček

Jiná onemocnění a vady

  • hyperthyreóza, cukrovka, hepatolipidóza = ztučnění jater, epilepsie, kardiomyopatie srdce, rakovina, alergie na krmivo, blechy a jiné alergie.

Cukrovka

  • Je onemocnění postihující starší obézní kočky. Je způsobené nedostatkem inzulinu, který vychytává z krve cukr, a zásobuje tak buňky energií. Prvními příznaky jsou časté pití, žravost, močení a hubnutí. Těžké formy cukrovky vedou k dehydrataci a oslepnutí. Při podezření nechte vyšetřit moč a krev u veterinárního lékaře. Léčba spočívá v pravidelném krmení a aplikaci dávky inzulinu.

Hyperthyreóza

  • Vyskytuje se u koček středního a staršího věku. Dochází ke zvýšení funkce štítné žlázy, která vylučuje nadbytek hormonů. Onemocnění se projevuje vyhublostí, neupravenou srstí, problémy s trávením nebo srdcem.

Otevírací doba

Pondělí 08:00 - 18:00
Úterý 08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 16:00
Neděle 09:00 - 16:00
Svátky 09:00 - 16:00

Adresa

Veterinární klinika

Medkova 1723/6
Hradec Králové 50002

tel. +420 495 532 233
tel. +420 777 553 220

Partner