+420 777 553 220

+420 495 532 233

Pondělí - Úterý
08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek - Pátek
08:00 - 18:00
Sobota Neděle Svátky 09:00 - 16:00

MALÍ HLODAVCI

Veterinární zákroky

Potkani, morčata, osmáci, křečci, činčily a psouni.

  • speciální zubní vybavení pro hlodavce
  • kompletní vyšetření krve – omezeni jsme pouze velikostí pacienta
  • veškeré zákroky se provádějí v inhalační anestezii, pro úvod do anestezie bez stresu slouží indukční komora
Důležité – morče si nedokáže vyrobit vit. C samo, jako ostatní savci, proto je nutné přidávat jej denně, nejlépe do vody(min. 40mg). Nedostatek vede ke zhoršení funkce celého organismu včetně imunity.

Častá onemocnění u jednotlivých druhů:

Potkani - nádory zejméná mléčné žlázy, záněty kůže, mykoplazmoza (tj. zánět dýchacích cest)

Morčata - nedostatek vitamínu C, svrab, zápaly průdušek a plic, abscesy, trichoepiteliomy

Činčily - přerůstání zubů, kožní plísně, úrazy

BIOLOGIE

Křečci

Křečci se dožívají 2-3 let. Pohlavní dospělosti samci dosahují mezi 35-50 dnem života a samice mezi 50-80 dnem. Samice jsou březí 15-18 dní. Samice může mít 5-6 vrhů ročně z nichž má v každém vrhu průměrně 5-6 mláďat, přičemž hmotnost novorozených křečků se pohybuje okolo 2g. Samice mláďata kojí přibližně 21 dní.

Morčata

Morčata se dožívají 4-8 let. Samci váží 900-1800g a pohlavní dospělosti dosahují ve 3-4 měsících. Samice váží 700-1000g a pohlavní dospělosti dosahují ve 2-3 měsících. Samice mají více říjí během roku a jejich pohlavní cyklus trvá 14-18 dní. Samice morčat jsou březí 59-72 dní, v průběhu roku mohou mít 4-5 vrhů. Hmotnost novorozených morčat se pohybuje v rozmezí 50-100g. Samice kojí svá mláďata 14-21 dní.

Osmák degu

Osmáci váží v dospělosti 170-350g a dožívají se 3-5 let. Samci dosahují pohlavní dospělosti v 6ti měsících a samice ve 3-5 měsících. Délku pohlavního cyklu mají nepravidelnou a ovulace je u samic provokovaná. Samice osmáků mají průměrně 2 vrhy ročně o 2-8 mláďatech. Hmotnost novorozených mláďat se pohybuje v rozmezí 14-20g a samice svá mláďata kojí 4-6 týdnů.

Potkan

Potkani se dožívají 2-3 let. Hmotnost samců se v dospělosti pohybuje v rozpětí 250-500g a hmotnost samic 220-320g. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku 5-8 týdnů, délka pohlavního cyklu je 4-5 dní a ovulace samic je spontánní. Samice jsou březí 21-23 dní a mají 7-9 vrhů v roce, přičemž v každém vrhu se rodí 6-12 mláďat, jejichž hmotnost je po narození 5-7g. Samice svá mláďata kojí 21 dnů.

Činčila

Činčily se dožívají 8-10 let. Hmotnost samců se v dospělosti pohybuje v rozpětí 400-600g a hmotnost samic 500-800g. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku 6-8 měsíců. Délka pohlavního cyklu u samic trvá 28-30 dní a ovulaci mají spontánní. Samice jsou březí 105-118 dní a mají 2 vrhy v roce, přičemž v každém vrhu se rodí 1-5 mláďat, jejichž hmotnost je po narození 30-50g. Samice kojí svá mláďata 6-8 týdnů.

CHOV

Křečci

Je vhodné křečkům do terária pořídit domeček, protože vyžadují úkryt. Dále je potřeba napaječka na vodu, kterou je třeba denně obměňovat. Jako krmivo jsou vhodné krmné směsi, které obsahují vyvážený poměr minerálů a vitamínů. Vhodnou podestýlkou jsou pro křečky hobliny, nikoli piliny, které práší a mohou způsobit různé zdravotní komplikace. Pro vybití přebytečné energie je též vhodné křečkům do klece pořídit kolotoč.


Křeček zlatý je populární u dětí na celém světě díky svému vzhledu a krotké povaze. Na chov je toto plemeno nenáročné.

Křeček džungarský je v posledních letech velmi rozšířeným a oblíbeným plemenem. Vzajetí se mají tito křečci chovat v párech. Nejplodnější jsou do 1roku. Po narození mláďat samce necháváme v kleci spolu se samicí a mláďaty.

Křeček čínský se při studeném počasí ukládá k zimnímu spánku. Tito křečci jsou nenároční na chov, nekoušou a nezapáchají. Předpoklademúspěšného rozmnožování je vhodný výběr rodičovského páru, jelikož jsou samice vůči samcům agresivní, proto by se měly sestavovat páry ze stejně starých mláďat, případně i z jednoho vrhu.

Morčata

Morčata potřebují prostornou klec, do které je třeba pořídit podestýlku, která nepráší, dále napaječka na vodu, kterou vyměňujte každý den. Jako krmivo jsou vhodné kompletní krmné směsi, které obsahují vyvážený poměr minerálů a vitamínů a dále kvalitní seno.

Morče peruánské je poměrně hlučné, sociabilní ( družné ) a silně vnímavé. Rychle zkrotne a stane se velice přítulným. Morčata se rychle adaptují v novém prostřední, proto jsou jedním z nejvhodnějších zvířat pro chov v zajetí. Pro rozmnožování morčat je důležité vytvořit chovné skupiny, ( 1 samec a 6 samic ).

Morče skinny je přítulné, aktivní, komunikativní, snadno ochočitelné a inteligentní zvířátko. Všeobecně jsou morčata společenská zvířata, proto je lepší pořídit hned dvě. Jelikož jsou tato morčátka bezsrstá, je vhodné umístit je na místa, kde nemohou být vystavena průvanu, také proto je lepší pořídit místo klece plastový box, kde se udržuje stálá teplota, která nesmí klesnout pod 21°. Vhodnou podestýlkou jsou hobliny, které ovšem vyměňujeme častěji než u běžných morčátek, a to z toho důvodu, že skinny morčata mají zrychlený metabolismus a tím je způsobeno častější vylučování.

Osmáci

Osmáci potřebují prostornou klec s různými vyvýšeninami, jelikož rádi skáčou a jsou dosti aktivní, proto je vhodné jim do klece pořídit kolotoč pro vybití přebytečné energie. Do klece je třeba napaječka, ve které vodu vyměňujte každý den a dále kompletní krmné směsi s vyváženým poměrem vitamínů a minerálů.

Potkani

Potkani se dají velice snadno ochočit. Je možné nechat je volně se pohybovat po bytě, i tak potkan potřebuje své místečko a proto je vhodná klec s napaječkou a miskou na krmení. Potkani jsou nejvíce aktivní za soumraku a v noci. Jsou to velmi čistotná a klidná zvířátka, které je snadné ochočit, nekoušou a dá se s nimi velice dobře manipulovat. Každý den je třeba čistit jim klece, aby nezapáchali, vyhovuje jim spíše tmavší místnost bez průvanu. V zajetí se dobře rozmnožují. Nejvíce se využívají monogamní ( párové ) chovy, v polygamních chovech, které nejsou tak běžné se spolu chovají 1-2 samci a 8-10 samic.

Činčila

Činčily potřebují opravdu prostornou klec s vyvýšenými místy, jelikož rády skáčou a odpočívají na vyšších místech v kleci. Činčily také potřebují speciální sterilní koupací písek, do kterého je třeba jim poskytnout vstup i několikrát denně. Písek je vhodné dát do prostorné nádoby, aby se mohly bez omezení koupat. Do klece je třeba pořídit napaječku a misku na krmivo. Ve volné přírodě obývají oblasti Peru, Bolívie a Argentiny. Žijí buď v menších skupinkách nebo v koloniích s počtem přes 100 jedinců. Budují si rodinné podzemní brlohy. Místnost, ve které činčily chováme, musí být suchá a dobře větratelná. Činčily můžeme pro rozmnožování chovat v párech a nebo ve skupinách.

VÝŽIVA

Plnohodnotná výživa vychází z takového složení krmiva, které má optimální zastoupení živin, stravitelnost jednotlivých komponentů a dostatečný obsah dalších účinných látek. Volba špatného typu krmiva může ovlivnit celkový zdravotní stav Vašich mazlíčků. Vhodná krmiva naleznete v našem e-shopu.

Křečci

Křečci potřebují celodenní přístup k čisté vodě, je třeba dbát na čistotu napájecích systémů. Dále je třeba křečkům pořídit kompletní krmnou směs s vyváženým obsahem minerálů a vitamínů. Naše klinika doporučuje kompletní krmnou směs Supreme Science Selective Hamster.

Morčata

Morčata potřebují jako všechna ostatní zvířata neomezený přístup k vodě, vodu je třeba jim měnit každý den. Dále potřebují kvalitní seno, které jim nechávejte ad libitum ( tj. bez omezení ). Je vhodné krmit kompletními krmnými směsmi s vyváženým poměrem minerálů a vitamínů, jako je např. Supreme Science Selectiva Guinea Pig. Zejména vitamín C je důležité morčatům přidávat ve zvýšené míře, jelikož si ho neumí sami vytvořit. Na naší klinice můžete zakoupit doplňkový přípravek C-compositum. Nedostatek vitamínu C může u morčat způsobovat krvácivé stavy sliznic a jiné zdravotní komplikace. Dále je třeba morčatům dávat různě veliké větvičky nejlépe ovocných stromů, aby si mohli brousit zuby a nedošlo tak k jejich přerůstání. Jako pamlsek mají rádi ovoce nebo zeleninu, avšak v přiměřeném množství.

Osmáci

Osmáci také potřebují neomezený přístup k čerstvé čisté vodě, proto vodu v napaječce vyměňujte každý den. Dále je třeba vybrat vhodné kompletní krmné směsi s vyváženým poměrem vitamínů a minerálů, jako např. Supreme Science Selective Degu.

Potkani

Potkani potřebují celodenní přístup k čisté vodě. Jako krmivo jsou vhodné kompletní krmné směsi pro potkany s vyváženým obsahem vitamínů a minerálů. Doporučujeme krmnou směs Supreme Science Selective Rat, kterou můžete zakoupit na naší klinice. Mají rádi na hlodání tvrdý chléb, jelikož si musí brousit zuby. Občas jim můžete jejich jídelníček zpestřit různými pamlsky, nebo nabídnou kousek ovoce nebo zeleniny v přiměřeném množství. Potkani často trpí nadváhou v důsledku nadbytku nebo nevhodné stravy, proto je velice důležitý výběr správného krmení.

Činčily

Potřebují dostatek čisté vody. Jako výživa jsou vhodné kompletní krmné směsi s vyváženým poměrem vitamínů a minerálů. Naše klinika doporučuje krmnou směs Supreme Science Selective Chinchilla. Dále je třeba jim podávat dostatek kvalitního sena. Jídelníček jim můžete zpestřit různými pamlsky ( ovoce, zelenina, tvrdý chléb na broušení zoubků, nebo větvičky ovocných stromů … aj. ).

PREVENCE

Prevence je velice důležitá, můžete jí předcházet spoustě zdravotních komplikací. U hlodavců je třeba podávat velké množství sena a tuhých krmiv, aby jste předešli přerůstání zubů, které se u hlodavců vyskytuje velice často. A vedle přerůstání zubů je velmi častou příčinou průjmů a hubnutí nedostatek vlákniny ve stravě a naopak přebytek škrobů.

Dále je vhodné, aby jste svým mazlíčkům kontrolovali délku drápků, které je třeba pravidelně stříhat, aby jim jejich délka neztěžovala pohyb a radost z něho, případně nedošlo k zatržení drápu.

Jak je již výše zmíněno u morčat je velice důležité preventivně podávat zvýšené množství vitamínu C, jež si nedokáží sami vytvořit. Při koupi nového morčete je vhodná karanténa po dobu (4-6 týdnů) a následné vyšetření trusu a celkové zdravotní vyšetření. U morčat je dobré provést vakcinaci proti pasterelóze, což je onemocnění způsobující např. výtoky z nosu, průjmy až nervové příznaky.

Vhodné je též Vašim mazlíčkům česat srst speciálními kartáči pro hlodavce, aby jste předešli jejímu zacuchání a zplstnatění.

Všeobecně je také důležité kontrolovat Vašim mazlíčkům ouška, oči a v neposlední řadě také stav jejich kondice, aby nedošlo k podvýživě nebo naopak k nadváze. Všechny tyto věci mohou ovlivnit celkový zdravotní stav Vašich mazlíčků.

Doporučujeme 1x měsíčně vážení, tak můžeme včas zjistit první příznaky onemocnění.

NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ

Křeček

  • poruchy v utváření a obrušování zubů
  • zácpa
  • záněty močového měchýře
  • nádorová onemocnění
  • záněty a výhřez lícní torby (vaků )
  • záněty dělohy
  • kousné rány

Morče

  • nedostatek vitamínu C ( hypovitaminóza C )
  • poruchy v utváření a obrušování zubů
  • onemocnění trávícího traktu: bakteriální záněty střev, plynatost žaludku, střevní
  • parazité
  • respirační onemocnění: rýma a záněty plic bakteriálního původu
  • kožní onemocnění: kožní abscesy, plísně, kožní parazité – vši, svrab
  • cysty na vaječnících

Osmák degu

  • poruchy v utváření a obrušování zubů
  • záněty spojivek
  • alopecie ( ztráta srsti )
  • urolitiáza ( močové kameny ) a záněty ledvin
  • onemocnění trávícího traktu: nevhodná strava – narušení střevní
  • mikroflóry a druhotně infekce trávícího traktu
  • respirační onemocnění: záněty dolních a horních cest dýchacích
  • šedý zákal až oslepnutí v důsledku dědičné vady
  • cukrovka

Potkan

  • nádorová onemocnění
  • poruchy v utváření a obrušování zubů
  • onemocnění trávícího traktu: bakteriální záněty střev, střevní parazité
  • respirační onemocnění: záněty plic
  • kožní onemocnění: kožní plísně, kožní parazité
  • záněty spojivek
  • záněty močového měchýře

Činčila

  • poruchy v utváření a obrušování zubů
  • kožní onemocnění: kožní plísně, okusování srsti, alopecie ( ztráta srsti )
  • komplikované porody
  • onemocnění trávícího traktu: bakteriální záněty střev, střevní parazité, přítomnost trichobezoárů ( smotky chlupů ) v žaludku, plynatost žaludku ( vzniká nevhodnou skladbou krmné dávky )
  • respirační onemocnění: záněty plic bakteriálního původu

Otevírací doba

Pondělí 08:00 - 18:00
Úterý 08:00 - 18:00
Středa 10:00 - 18:00
Čtvrtek 08:00 - 18:00
Pátek 08:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 16:00
Neděle 09:00 - 16:00
Svátky 09:00 - 16:00

Adresa

Veterinární klinika

Medkova 1723/6
Hradec Králové 50002

tel. +420 495 532 233
tel. +420 777 553 220

Partner