Veterinary clinic

  tel. +420 777 553 220

Monday, Tuesday 08:00 - 18:00
Wednesday 10:00 - 18:00
Thursday, Friday 08:00 - 18:00
Saturday, Sunday, Holidays 09:00 - 16:00

Lobektomie plicního laloku

U fenky křížence byl diagnostikován rozsáhlý nádor jednoho z plicních laloků. Majitelka se rozhodla pro chirurgické řešení stavu, tzn. odstranění plicního laloku. Histologické vyšetření prokázalo zhoubný karcinom, nicméně fenka se brzy zotavila a prožila další rok kvalitního a spokojeného života s majitelkou. Bez operace by to bylo maximálně několik málo týdnů.

Zauzlení střeva u štěněte

Příčinou tohoto stavu bývají nejčastěji dlouhotrvající úporné průjmy, kdy bouřlivé pohyby střev vedou k zasunutí jednoho úseku střeva do dalšího a tím dojde k neprůchodnosti a omezení krvení střeva. Další příčinou může být pozření cizího tělesa. Řešení je pouze chirurgické, kdy se střevo vrátí do původní polohy, případně se odstraní odumřelý úsek. Nakonec se musí provést tzv. plikace (sešití jednotlivých kliček k sobě), aby se zauzlení nemohlo opakovat.

Trochleoplastika

Malá a trpasličí plemena psů trpí tzv. mediální luxací patelly, Žlábek stehenní kosti je mělký, nedokáže udržet čéšku ve fyziologické pozici a ta tzv. „vyskakuje“. Chirurgické řešení spočívá v prohloubení tohoto žlábku a přesunutí úponu čéškového vazu tak, aby se zabránilo jejímu pohybu do strany.

TightRope

TightRope je jedna z nejnovějších a nejspolehlivějších metod náhrady prasklého zkříženého vazu v kolenním kloubu. Jedná se o tzv. extrakapsulární metodu, kdy náhrada není zavedena přímo do kloubu, ale spojuje stehenní a holenní kost. Její hlavní výhodou je minimální zásah do kloubu a tím menší bolestivost a kratší rehabilitace, spolehlivost i u těžkých plemen psů a minimální reakce okolní tkáně na implantát.

Postvakcinační sarkom

Je druh nádoru, který je popisován u koček v místě aplikace vakcíny. Přímá souvislost však dosud není stoprocentně prokázána, konkrétně tento pacient nebyl podle anamnézy nikdy vakcinován. Vzhledem k velikosti novotvaru bylo nutné po jeho odstranění provést rozsáhlou kožní plastiku.

Nefrektomie

Nefrektomie je chirurgické odstranění ledviny, v tomto případě z důvodu nádorového procesu. Postoperační histologické vyšetření prokázalo karcinom.

Low profile gastrostomy

Tzv. megaesophagus je onemocnění, kdy svalovina jícnu není schopna posunout potravu do žaludku. V závažnějších případech, jako je tento, je jediným způsobem jak zachránit pacienta aplikace žaludeční sondy a krmení přímo do žaludku. Tato speciální nízkoprofilová sonda vydrží pacientovi cca 1 rok, poté se jednoduchým zákrokem vymění za novou. Bez této maličkosti by jinak zdravý, mladý pes již nebyl se svými páníčky.

Intranasální tumor

Nádory nosních dutin se zpravidla projeví ve chvíli, kdy majitel zpozoruje frkání nebo výtok (nejčastěji krvavý) z nozdry. Diagnostikují se rentgenem a endoskopicky, aby se vyloučily další možnosti (cizí těleso, plísňové infekce atd.). Pokud se majitel rozhodne pro odstranění tumoru, jde o složitý zákrok s nesnadným přístupem, neboť nosní dutiny jsou celé obklopeny kostí. V tomto případě byl kvůli lokalizaci útvaru zvolen přístup přes tvrdé a měkké patro.

Ruptura jícnu u Hroznýše královského

Tento had měl smůlu, že mu byl předložen jako potrava příliš veliký potkan. Potrhané tkáně byly sešity a dnes si hroznýš opět může jednou měsíčně dopřát nějakého toho potkana. V přírodě by tato situace dopadla pravděpodobně jinak.

Vasektomie fretky

Vasektomie je metoda kastrace samců, při které se neodejmou varlata, ale pouze se podváže a přeruší chámovod, takže samec není schopen oplodnit samici, se kterou obývá společný prostor.

Fraktura páteře

Yorkshirský teriér byl přinesen s dislokovanou frakturou v místě přechodu hrudní a bederní páteře, což mělo za následek ochrnutí na dolní polovinu těla. Páteř jsme vyztužili kovovými implantáty a druhý den po operaci pejsek používal zadní nohy prakticky jako před úrazem. Dnes je bez jakýchkoliv následků.

Externí fixace fraktury

Tyto fixátory se používají při těžkých otevřených, často tříštivých zlomeninách. Dvanáctiletého špice napadl při vycházce jiný pes a kousnutím mu způsobil otevřenou, tříštivou zlomeninu holenní a lýtkové kosti. Byla zavedena externí fixace, druhý den po operaci pacient končetinu zatěžoval. Za cca 3 měsíce, po zhojení fraktury mohly být hřeby odstraněny.

Endoskopie papouška

Endoskopie vzdušných vaků je diagnostická metoda při respiračních onemocněních u ptáků. Používá se při dýchacích obtížích, nejčastěji jsou způsobeny plísňovou infekcí.

Ektopický ureter u štěněte

Ektopický ureter je vrozené onemocnění, kdy jeden nebo oba močovody neústí do močového měchýře, ale přímo do močové trubice nebo pochvy. Následkem je neustálé odkapávání moči. Při náročné operaci se vytvoří nové ustí, které již moč přivádí na to správné místo, a to do močového měchýře.

Cizí těleso v průduškách

Zvláště v letních a jarních měsících, kdy je v přírodě plno vegetace, často dojde u psů k vdechnutí části rostliny do nosu nebo průdušek. Ve většině případů se projevuje náhlým kýcháním, frkáním nebo kašlem během venčení a pobíhání mezi rostlinami. V tomto případě šlo o obilný klas, který pacient vdechl do průdušek a musel být endoskopicky odstraněn.

Artrodéza hlezna

Artrodéza je úmyslné znehybnění kloubu. Tento pejsek vinou staré nezhojené zlomeniny hlezenního kloubu a jeho nestabilitě došlapoval na celou nohu, místo fyziologického pohybu po tlapkách. Implantací kovové destičky má nyní kloub znehybněn a tím pádem v noze opět pevnou oporu.

Anténovec

Anténovec je druh jihoamerického sumce, chovaného i akvaristy. Konkrétně tohoto zavedla na náš operační sál jeho pažravost, kdy mu zachutnala část filtračního zařízení.

Agama vousatá

Pokud plazům chybí nějaká složka ve výživě nebo jsou napadeni parazity, často požírají nestravitelný materiál, jako třeba písek nebo štěrk. V některých případech již nejsou schopni jej sami vyloučit a tak je nutné jej odstranit chirurgicky.

Kastrace samice chameleona

U samic plazů, které jsou chovány bez samce a nejsou pářeny, často nedojde k normálnímu snesení vajec. Ty můžou zůstat ve fázi folikulu na vaječníku.

Jediná možnost, jak bezpečně samici pomoci je chirurgický zákrok. Rozhodně nedoporučujeme tzv. babské rady např. rozmačkat folikuly přes břišní stěnu, pravděpodobně to povede k úhynu zvířete.

Opening hours

Monday 08:00 - 18:00
Tuesday 08:00 - 18:00
Wednesday 10:00 - 18:00
Thursday 08:00 - 18:00
Friday 08:00 - 18:00
Saturday 09:00 - 16:00
Sunday 09:00 - 16:00
Holidays 09:00 - 16:00

 

Contact

Veterinary Center VIVA

Medkova 1723/6
Hradec Králové 50002

tel. +420 495 532 233
mobil +420 777 553 220

email veterinahk@volny.cz
www.vivavet.cz

 

For customers

CARD FILE
Load a card your pet ...
Create a card